30 juuni 2016

tantsuline jaanikontsert Kärus

 
Mari hoolitseva käe all saab huulevärv punasest punasemaks. 
Foto: Ilme
Ülevaatlik klipp Heililt: VAATA
Naksakad nunnud - nagu ikka. Foto: Heili
Kõik Käru valla tantsurühmad koos ühistantsu "Oige ja vasemba" tantsimas. 
foto: Meelis

 
Lelle mehed üllatusesinejatena. foto: Ilme
Foto: Heili

jaanipidu Lelle külaplatsil

Enne üleastumist nii Lelle kui Käru jaanipeol tuli eelnevas trennis korralikud korrektuurid teha, kes mis kohta tantsib. Nii mõnelgi polnud võimalik esinemistel kaasa lüüa ning seetõttu pidime tantsud kohandama vastavalt olemasolevatele tantsijatele. Pingsalt pidi meeles pidama, mis varianti parasjagu tantsima peab. Eks see pisut segadust tantsuplatsile külvas, kuid kokkuvõttes oleme me siiski üsna kohanemisvõimelised. 
Janelle

Sedapuhku vormistas Heili ülevaate jaanikontserdist Lelles. VAATA Videoklipp Viire takka ja Vigala reinlendri kohta. Veel tantsisime Ma es kuule, kus praktiliselt käis tants ümber lipumasti. Tantsuplatsi ebatasasus võib lõppeda väga ehmatavalt.

Enne ülesastumist, foto Janelle kogust
Kui naksakate kontsertesinemine Lelle külaplatsil läbi sai ning autod kodu poole tagasi vurasid, siis fännklubi jätkas jaanimeeleolus. VAATA

12 juuni 2016

rahvatantsupidu MeheLugu

Pühapäevahommikul Kärust startides oli meeldivalt päikesepaisteline ning see tegi meele veelgi elevamaks. Jõgevale jõudes jäi vaid elevus peatselt algavatest esinemistest. Peaproov möödus kerges vihmasabinas. Esimese etenduse ajal olid esinejad eriarvamusel, kas esineda kilekuubedes või näidata oma ilusaid rahvariideid. Nii mõnigi naisrühm oli mures oma riiete pärast, sest neid polnud jõutud vihmas testida, nii uued olid nagu meilgi. Korraldajate poolt tuli soe soovitus – näidake oma kauneid rahvariideid rahvale. Vihmakeepide sahina saatel tuli päike välja ning kõik tantsijad tervitasid päikest aplausi ja hüüetega ning ilus ilm saatis meid peo lõpuni. Teise etenduse ajal kaunistas vikerkaargi meie esinemist. Minul oli esimene kord nii suurest peost osa võtta ja selle tegi erilisemaks veel see, et peo patroonil Ivo Linnal oli sünnipäev ning kõigile osalejatele ja pealtvaatajatele pakuti sünnipäevatorti. 
Riina H

Kolmas kontsert algab päiksesäras.
Avatants 
Muhu kannanöör toob väljakule
voogavatesse ringidesse kõik osalejad.
Nakskate säravate tanude rida paistab kenasti silma massi hulgas. 
Pildistas ja filmis Leo Kass
   
Söögikorrad sujuvad kontseripäeval suurepäraselt. Pärast söömist ning iga kontserdi eel toimub kohustuslik meigivärskendus. Kõige rohkem kulub värvi huultele. Käiku lähevad pliiatsid ja testitakse erinevate firmade huulepulki. Pildistas Ilme



  
Kontserdi keskosas tulevad tantsimisele
Meie rühm saab särada kesksel kohal tantsuplatsi eesreas. 
Tänada jääb õnne, sest muru oli seal veel muru moodi. 
Pildistas ja filmis Leo Kass
Leidmise tantsu alguses toimub iga kord tõsine oma koha leidmine. Fännid ja pealtvaatajad leiavad naksakad tänu tanudele tantsijate massist kiiresti üles. Meie tantsukoht väljaku keskel muutub paraku kord-korralt porisemaks. Pildistas Ilme
Kõige aeganõudvam oli kõikide rühmade väljamarss.
Rongkäiku pildistas ja filmis Leo Kass
Naksakad tänavad kõiki kontserdikülastajaid ja vaatajaid, 
kes neile plaksutasid ja südamest kaasa elasid 
nii platsil kui teleekraanide taga. 
Pildistas Heili
Meediakajastused: 

10 juuni 2016

naiste tantsupeo 1. proovipäev

Kahe päeva pärast on käes Naksakate SUURPÄEV, naiste II rahvatantsupidu Jõgeval, "MeheLugu". Esimest korda osaleme üleriigilisel peol. 

Reede hommikul, 10. juunil kell 8 alustasime sõitu Kärust kolme autoga - Riina H, Eva ning Aiviga roolis. Oma pagasit autosse punnitades, oli tunne nagu koliks pikemaks perioodiks kodust välja - hiljem selgus muidugi, et midagi jäi ikka kohvrisse pistmata. Enne kui oma harjutusplatsile Tabivere Põhikooli staadionile suundusime, põikasime läbi oma kaunist ööbimiskohast Puurmanni mõisakoolis, jätsime oma kimpsud-kompsud sinna. Kahjuks polnud aega mõisa ja pargiga pikemat tutvust teha. Kiire rühmapilt ning sõit jätkus harjutusplatsile.


Esialgu oli ilmataat soosiv, pakkus päikesepaistet kerge tuulega. Kas enne õhtut sai ta tantsijate peale pahaseks, et mõnda tantsu temale ei pühendatud, igatahes hakkas kergelt vihma sabistama ja läks kõledalt külmaks. Liigijuht Urve Kilk koos abiliste, Marju Auli ja Taivo Aljastega jäid üldjoontes rahule meiega, harjutuspäev lõppes isegi varem kui plaanitud. Mõnele rühmale, nimesid ei nimetatud, soovitati harjutada veel samme ja emotsiooni simmanil või oma ööbimiskohas. N5, kuhu Naksakad sel tantsupeol liigitusid, tantsis üle 700 naise. Meie tantsudeks olid "Ma es kuule" ja "Vigala reinlender" ning ühistantsud "Muhu kannanöör" ja "Leidmine". Täpselt ei mäletagi, millal täpselt mingit tantsu harjutasime. Vahepeal pakuti lõunasuppi, õhtul riisirooga - polnud just restorani toit, siiski kustutas suurema nälja ja andis jõudu edasi tantsimiseks. 

Pealelõunat hakkas taevasse kurjakuulutavaid pilvi kogunema ning õhk muutus üsna jahedaks - näpud jäid külmast kangeks. Esimese harjutuspäeva lõppedes suundus pea terve platsitäis tantsijaid nagu "üks see mees (naine)" kohalikku kaubandusse endale kindaid ja soojemat varustust otsima, ilmaprognoos järgmiseks päevaks ei lubanud midagi ilusat. Kuna kindad on hooaja kaup, tuli leppida igat sorti töökinnastega. Eva leidis imelise roosidega pleedi, mille soojust sain minagi Tantsupeol nautida. Muidugi täitusid ostukorvid lauakattega ( juustuvalik, viinamarjad, erinevad snäkid ) õhtuks.
Aivi, Mari, Meelike ja Ilme keerasid autonina kodu poole, et uinuda oma voodis. Ülejäänud suundusid ajutisse koju Puurmanis. Kuna ilm ei olnud eriti mõnus ning väsimus andis ka jalgades tunda, otsustasime loobuda pea 40 kilomeetri kaugusel, Palamusel, toimuvast simmanist. Nautisime õhtut mõisas. Eva tahvelarvuti kaudu hoidsime end kursis Euroopa Jalgpalli võistlusega Prantsusmaal ning hirmuga jälgisime ilmaprognoosi järgnevaks päevaks. 
Kristi oli ikka väga väsinud, langes unenägude maailma lausa poole lause pealt. Ülejäänud järgnesid talle peagi. Oli õige tegu, teisel proovipäeval ootas meid ees...
Kaja V
Fotohetked esimesest päevast, mil päikesesära meid Jõgevamaal tervitas.

 
Selles uhkes Puurmani lossis oli pelgupaik meie tantsijaile, kes igaõhtust koduteed ette ei võtnud. Foto: Ilme


Naksakad peesitavad päikesesäras enne ühiste proovide algust.
Keegi veel ei aima, millised üllatused on ilmataadil varuks
.
Foto: Lii Sammler

Siin algab Muhu kannanööri liikumise
selgekstegemine N5 rühmadele.

Foto: Ilme



09 juuni 2016

iga NiNa TaGa on inimene

28. mai hommikul kell 9.20 sõitsime Kärust Rapla suunas, kus toimus Raplamaa laulu- ja tantsupidu, millest ka meie rühm esmakordselt osa võttis. Paljudele oli see esimene suurem pidu, mistõttu Eva andis meile eelnevalt infot, mida kõike vaja kaasa võtta.
Meie saime koguneda, riideid vahetada, puhata, kohvetada Kristi töö juures. Aitäh, Kristi!
Hommikupoolik algas laste proovidega, millele järgnes peaproov. Saime kohe alguses avatantsu „Oige ja Vasemba” ajal vahekäikudes käsi liigutada. Järgnesid laulud ja tantsud, kõik omas õiges järjekorras ja nii mõnigi rühm sai oma etteastet korrata. Tantsud mustrisse aetud ja saimegi lõunat nautima minna. Pakuti seljankat, mis tegi huuled nii mõnusalt oranžiks, et huulepulka poleks vaja olnudki. Kõhud täis ja võtsime suuna jällegi oma peatuspaika, kus puhkasime, pildistasime, muljetasime, kohvetasime, naljatlesime, tegime näod kaunimaks ja loomulikult panime oma uhked rahvarõivad selga, et neid kogu Raplamaale näidata ja saime tõesti oma riiete kohta palju kiidusõnu ja komplimente!
  
Ettevalmistused, mille käigus said kõigil kindlalt vööd/põlled/sõled kinnitatud 

Kohustuslik grupipilt tooli jm atribuutika abil enne rongkäiku - Janelle fotod
Algamas oli rongkäik. Meie rühma väga ilusat ja vahvat Naksakate lippu kandsid Aivi ja Riina K. Mõtlesime välja tantsusammud, reastasime end tanude värvi järgi ja olimegi valmis astuma! Rongkäik oli äge ja loomulikult liigutasime käsi nagu avatantsu ajal ja peaks mainima, et mitmed rühmad meie taga tegid seda ka. Käte liigutuste vahele seadsime ka mõned naksakad sammud, rõõmsad huilged ja lehvitused. Jõudes Tammemäele, tutvustati kõiki kollektiive, pidu võis alata ja meil ikka „Oige ja Vasemba” kätega. Neid käsi sai sel päeval päris palju! Siis sai ootust ja vaatust ja pingsalt oma korra ootamist. Esimeseks tantsuks ühine valss „Ei me ette tea”, väike paus ja siis juba kiirelt kaks tantsu järjest - „Viire Takka” ja „Simmanipolka”. Kahe tantsu vahe oli päris lühike, mistõttu tegime kiired jooksusammud, et oma õigele stardikohale jõuda. Ka publiku seast oli kuulda, et küll need naised jooksevad kiirelt. Aga ega kõik ei saa ju ometi ideaalselt minna. Nii me „Simmanipolka” ajal lausa jooksime lavale ja mõni jäi veel ka murule, aga hoogne tants sai plaksutuste saatel tantsitud ja võib-olla nii pidigi olema.

  
Jaak Kadarik on tabanud Simmanipolka kõrghetked



Uskumatu tunne oli, et ohh, ongi tehtud nagu naksti! 
Kõht oli nii tühi, et ikka hamburgerit pidid ka mõningad tantsulised endale lubama ja oligi veel jäänud tänamine ja meie ikka oma vahekäikudes.

Kojusõit, süda rahul, hing rõõmus ja nüüd jääb ainult veel uhkemat pidu oodata – 
II Eesti Naiste Tantsupidu ja meie esireas! 
Juhhuu!
 Meelike S